100 de Buguri!

  • 9 Răspunsuri
  • 2911 Vizualizări

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

*

Offline ABECEDAR

  • ****
  • 307
  • ABECEDAR,NewEmpire,PATRICK
    • Vezi Profilul
100 de Buguri!
« : Decembrie 11, 2017, 07:52:57 p.m. »
1. Delay la Stamina
2. Cade drop il ridici inca 2 secunde sta jos.
3. AE bate cu penetration in BC si te ingheata pe tot BC si nu poti iesi din ICE
4. Delay se simte la skiluri.
5. La pvp este lag foarte mare nui nimeni pe ecran si poc apar.
6. BC lag! (la un moment merge skill dar nu se vede cum bati mobi nu vezi cum te bat dar dmg merge!)

Serveru e plin de buguri !!!! Ce ati facut tot acest timp ? Cum ati setat ca mai multe buguri ca in season 1!

Si multe multe altele!
WEGA de la toate adausurile tale de kkt serveru lagueste foarte tare!  :bomb:
Deja ma erita toate bagurile acestea, atita ati setat srv, dar pana la urma mai multe buguri sunt !  :bomb:
Daca va deranjeaza un bug il puteti descrie mai jos.  :sun_bespectacled:
 :hi:
« Ultima Modificare: Decembrie 11, 2017, 08:41:12 p.m. de ABECEDAR »

*

Offline Rayness

  • *****
  • 1603
    • Vezi Profilul
Re: 100 de Buguri!
« Răspuns #1 : Decembrie 12, 2017, 06:51:56 p.m. »
Mai multe aspecte descrise ca lag/delay sunt doar layere de protecție care dacă nu ar fi, ar fi cheat-uri.

Cu toate că nu ar trebui, pot fi cazuri când skill-ul nu bate o lovitură. Tot e un aspect al securității, pentru că se verifică cantitatea loviturilor. Dacă se întâmplă, expediază-mi numele caracterului, ce skill, ce stat-uri și ce ai activat/îmbrăcat pe tine și am să verific.

Pentru Stamina există Hack, deci există și acolo un layer de securitate. Dar dacă o să-mi oferi detalii am să verific.

Cu pentration am să văd. Dacă e posibil expediază-mi un demo cum să reproduc.

Lag-ul nu e bug, dar înțeleg poate crea disconfort dacă există. Să nu uităm că engine-ul la MU e din 2002-2003 și nu e cel mai optimizat engine pentru o cantitate mare de oameni (mă refer aici la punctul 2, 5 și 6). Cu toate că se mai fac optimizări, există limite. Evident, dacă aceste lag-uri nu provin de la rețea.

Lag mai poate apărea dacă rețeau e încărcată (mă refer aici la providerul la care sunteți conectat | serverul e conectat la rețea 100G cu ping minim către majoritatea destinațiilor internaționale inclusiv Moldova) sau dacă serverul e asupra unui atac DDoS. Mă ocup acum de analiza traficului și a rețelei.



Serveru e plin de buguri !!!! Ce ati facut tot acest timp ? Cum ati setat ca mai multe buguri ca in season 1!

Pe test majoritatea au făcut fun. S-a fixat tot ce s-a găsit în limita posibilităților, dar mai specific și aici lag-ul nu e bug.

WEGA de la toate adausurile tale de kkt serveru lagueste foarte tare!  :bomb:

Despre ce adaous-uri vorbești?
« Ultima Modificare: Decembrie 12, 2017, 07:20:09 p.m. de Rayness »

*

Offline ABECEDAR

  • ****
  • 307
  • ABECEDAR,NewEmpire,PATRICK
    • Vezi Profilul
Re: 100 de Buguri!
« Răspuns #2 : Decembrie 12, 2017, 07:14:44 p.m. »
Mai multe aspecte descrise ca lag/delay sunt doar layere de protecție care dacă nu ar fi, ar fi cheat-uri.

Cu toate că nu ar trebui, pot fi cazuri când skill-ul nu bate o lovitură. Tot e un aspect al securității, pentru că se verifică cantitatea loviturilor. Dacă se întâmplă, expediază-mi numele caracterului, ce skill, ce stat-uri și ce ai activat/îmbrăcat pe tine și am să verific.

Pentru Stamina există Hack, deci există și acolo un layer de securitate. Dar dacă o să-mi oferi detalii am să verific.

Cu pentration am să văd. Dacă e posibil expediază-mi un demo cum să reproduc.

Lag-ul nu e bug, dar înțeleg poate crea disconfort dacă există. Să nu uităm că engine-ul la MU e din 2002-2003 și nu e cel mai optimizat engine pentru o cantitate mare de oameni. Cu toate că se mai fac optimizări, există limite.

Totodată lag mai poate apărea dacă rețeau e încărcată. Mă ocup acum de analiza traficului și a rețelei.



Serveru e plin de buguri !!!! Ce ati facut tot acest timp ? Cum ati setat ca mai multe buguri ca in season 1!

Pe test majoritatea au făcut fun. S-a fixat tot ce s-a găsit în limita posibilităților.

WEGA de la toate adausurile tale de kkt serveru lagueste foarte tare!  :bomb:

Despre ce adaous-uri vorbești?

Sunt sute de server securizate cu reseturi care nu au nici delay, merg perfect.
De ce nu se poate de facut si aici asa ?
Daca e vb in "$" p/u o securitate buna care nu deranjeaza in nici o modalitate jocul atunci o sa fie multi oameni car ai fi gata sa faca niste donatii p/u o protectie mai performanta.

1.Stamina AE bate cu ICE max 10 sec si nu mai are stamina. Si se incarca in cateva minute!

2.Penetration nimeni nu-l foloseste la pvp deci slow de la penetration cere prea multa Stamina si in "BC,DS" AE nu poate normal sa bata cu penetration 3-4 sec si nu mai are stamina!

3.Buff Range e prea mare p/u AE, deci AE are "perecast"  nici nu o vezi pe ecran ea iti da deja "perecast", pur si simplu va fi srv p/u AE
O modalitate ar fi  in dependenta de Energy sa fie range la BUFF, sau de scos de la AE "perecast" si de adaugat DMG ca sa fie echilibrat cu ceilalti jucatori.

Pana la urma ati scos INER la Energy BK, Poison de le BMG si multe altele dar daca sa analizam "perecastu" face parte din aceeasi categorie, ce spui ?


a)Eu inteleg despre securitate si multe altele, dar delay la Stamina nu e o problema daca nu ai fi asa tare securizata caci pana la urma oricum cei care joaca cu hack se prind, e doar pana la un moment si daca o sa aiba hack la stamina nui asa de strasnic.

b)In privinta la Hituri ai mentionat ca cate odata 1 hit nu merge, pai 1 hit si conteaza sa mearga, securitatea treb sa fie adaptata dupa joaca, nu joaca dupa securitate caci cand ajungem la nivelul adaptarii jocii dupa securitate asta deja e fail.
c)Visual bug e foarte mare de exemplu ne ducem kanturu3 in colts de ecran BK bate monstri dar monstru e langa mine WTF ?

Cand mergi pe mapa de exemplu: un jucator "X" spune eu sunt la bank Noria vina aici, jucatorul "Y" vine trece pe langa el nu-l vede peste 1-2 sec apare jucatorul "X" in vizorul jucatorului "Y".

Astai o problema foarte foarte importanta caci la golds "Delay" e foarte mare pe ecran. Vii la gold nu vezi gold nu vezi pe nimeni treci pe langa el. Si numai dupa asta el apare pe ecran langa gold 10 oameni dar tu deja ai trecut de gold, si deja mori!


Concluzia
Daca asa va continua eu cred ca acest srv va repeta serverele precedente, cand majoritatea isi baga piciorul caci nu are rost sa joci pe un srv plin de buguri delay si multe altele.(Chiar daca e securizat)
Da eu vreau sa joc, imi place dar sunt anumite momente care cu timpu te erita si nu mai ai rabdare, caci tu ca Admin nu vezi partea jucatorilor.

Chiar sa luam problema cu "Stan" la mobii kanturu3, kalima si multi altii, doar un rsp p/u? 99% din jucatori sunt contra la stern in genere de peste tot bc,ds,kalima,kanturu golds si ...
 :help: :hi:




« Ultima Modificare: Decembrie 12, 2017, 07:27:16 p.m. de ABECEDAR »

Re: 100 de Buguri!
« Răspuns #3 : Decembrie 12, 2017, 08:09:38 p.m. »
Mai multe aspecte descrise ca lag/delay sunt doar layere de protecție care dacă nu ar fi, ar fi cheat-uri.

Cu toate că nu ar trebui, pot fi cazuri când skill-ul nu bate o lovitură. Tot e un aspect al securității, pentru că se verifică cantitatea loviturilor. Dacă se întâmplă, expediază-mi numele caracterului, ce skill, ce stat-uri și ce ai activat/îmbrăcat pe tine și am să verific.

Pentru Stamina există Hack, deci există și acolo un layer de securitate. Dar dacă o să-mi oferi detalii am să verific.

Cu pentration am să văd. Dacă e posibil expediază-mi un demo cum să reproduc.

Lag-ul nu e bug, dar înțeleg poate crea disconfort dacă există. Să nu uităm că engine-ul la MU e din 2002-2003 și nu e cel mai optimizat engine pentru o cantitate mare de oameni (mă refer aici la punctul 2, 5 și 6). Cu toate că se mai fac optimizări, există limite. Evident, dacă aceste lag-uri nu provin de la rețea.

Lag mai poate apărea dacă rețeau e încărcată (mă refer aici la providerul la care sunteți conectat | serverul e conectat la rețea 100G cu ping minim către majoritatea destinațiilor internaționale inclusiv Moldova) sau dacă serverul e asupra unui atac DDoS. Mă ocup acum de analiza traficului și a rețelei.



Serveru e plin de buguri !!!! Ce ati facut tot acest timp ? Cum ati setat ca mai multe buguri ca in season 1!

Pe test majoritatea au făcut fun. S-a fixat tot ce s-a găsit în limita posibilităților, dar mai specific și aici lag-ul nu e bug.

WEGA de la toate adausurile tale de kkt serveru lagueste foarte tare!  :bomb:

Despre ce adaous-uri vorbești?

и как быть? если некоторые дк закинули себе енерджи, чтобы качаться и никакого смысла с нее нету, теперь надо потратить минимум 300 лей, чтобы исправить статы из-за того, чего мы не знали?

*

Offline Rayness

  • *****
  • 1603
    • Vezi Profilul
Re: 100 de Buguri!
« Răspuns #4 : Decembrie 12, 2017, 08:34:19 p.m. »
Sunt sute de server securizate cu reseturi care nu au nici delay, merg perfect.


Cuvântul cheie e reset-uri. Pentru ce cheat dacă viteza și așa e precum ai avea cheat? De asta și nu prea sunt servere low-rate și mai ales fără reset-uri, pentru că nu e ușor de securizat.

Daca e vb in "$" p/u o securitate buna care nu deranjeaza in nici o modalitate jocul atunci o sa fie multi oameni car ai fi gata sa faca niste donatii p/u o protectie mai performanta.


Securitatea ideală nu există. Toate metodele de securitate existente au la bază careva compromisuri. De exemplu, la unele apar probleme cu intratul în joc, la altele trebuie să faci multe proceduri până intri în joc, altele sunt compatibile doar cu anumite sisteme de operare, altele pur și simplu nu sunt eficiente ș.a.m.d. Și aceasta se referă nu doar la MU. Dacă dorim fără cheat-uri, uneori trebuie să acceptăm compromisuri. La noi sunt metode care în mare măsură nu influiențează lucrurile în joc (cu impact minim), iar pentru cazurile excepții cum am scris mai sus vom continua să le readresăm.

Poate dacă engine-ul la MU era conceput altfel, acum erau mai puține metode de hack. Totuși la acele timpuri încă multe nu se știau.


1.Stamina AE bate cu ICE max 10 sec si nu mai are stamina. Si se incarca in cateva minute!

2.Penetration nimeni nu-l foloseste la pvp deci slow de la penetration cere prea multa Stamina si in "BC,DS" AE nu poate normal sa bata cu penetration 3-4 sec si nu mai are stamina!


Pe lângă ceea ce am scris în mesajul precedent, aș vrea să mai adaug că stamina crește și la nivele mai mari această insuficiență se simte mai puțin. Dacă e posibil expediază-mi un demo cum să reproduc.

3.Buff Range e prea mare p/u AE, deci AE are "perecast"  nici nu o vezi pe ecran ea iti da deja "perecast", pur si simplu va fi srv p/u AE
O modalitate ar fi  in dependenta de Energy sa fie range la BUFF, sau de scos de la AE "perecast" si de adaugat DMG ca sa fie echilibrat cu ceilalti jucatori.

Pana la urma ati scos INER la Energy BK, Poison de le BMG si multe altele dar daca sa analizam "perecastu" face parte din aceeasi categorie, ce spui ?


Dacă s-a mărit range pentru Energy Elf, automat s-a mărit și pentru Agility Elf.

Iner la Energy BK nu e scos, funcționează, dar crește mai lent.

Părerile despre AE diferă. Vezi acest subiect.


b)In privinta la Hituri ai mentionat ca cate odata 1 hit nu merge, pai 1 hit si conteaza sa mearga, securitatea treb sa fie adaptata dupa joaca, nu joaca dupa securitate caci cand ajungem la nivelul adaptarii jocii dupa securitate asta deja e fail.


Se adaptează treptat, e un proces obișnuit. În majoritatea cazurilor e bine.

c)Visual bug e foarte mare de exemplu ne ducem kanturu3 in colts de ecran BK bate monstri dar monstru e langa mine WTF ?

Cand mergi pe mapa de exemplu: un jucator "X" spune eu sunt la bank Noria vina aici, jucatorul "Y" vine trece pe langa el nu-l vede peste 1-2 sec apare jucatorul "X" in vizorul jucatorului "Y".

Astai o problema foarte foarte importanta caci la golds "Delay" e foarte mare pe ecran. Vii la gold nu vezi gold nu vezi pe nimeni treci pe langa el. Si numai dupa asta el apare pe ecran langa gold 10 oameni dar tu deja ai trecut de gold, si deja mori!


Înțeleg, toate acestea pot fi atribuite la cele spuse în mesajul precedent despre lag-uri. Te asigur, se face tot posibilul ca totul să fie cât mai fluent.

Daca asa va continua eu cred ca acest srv va repeta serverele precedente, cand majoritatea isi baga piciorul caci nu are rost sa joci pe un srv plin de buguri delay si multe altele.(Chiar daca e securizat)
Da eu vreau sa joc, imi place dar sunt anumite momente care cu timpu te erita si nu mai ai rabdare, caci tu ca Admin nu vezi partea jucatorilor.


E nevoie de adaptibilitate în condițiile existente, până la urmă toți sunt în aceleași condiții și să se țină cont că se face tot posibilul în constrângerile existente. Despre lag-uri am scris în mesajul precedent.

Chiar sa luam problema cu "Stan" la mobii kanturu3, kalima si multi altii, doar un rsp p/u? 99% din jucatori sunt contra la stern in genere de peste tot bc,ds,kalima,kanturu golds si ...


S-a discutat la gold. Alte locații nu s-a discutat. A rămas în Kanturu pentru că acolo va fi mai târziu Kundun Boss și să nu plece în 10 minute. A rămas în Kalima pentru că la fel e Kundun și Illusion of Kundun. A rămas din Golden Guards pentru că sunt luați pentru Rena.

Stern-ul a mai fost modificat, e mai rar, range-ul mai mic, lovit-urile mai lente. Aceste aspecte se mai pot discuta.


caci tu ca Admin nu vezi partea jucatorilor.


Dar tu ca jucător vezi partea admin-ului? :)

Văd partea jucătorilor, totuși vezi aici, dar și în alte locuri am scris câte ceva despre pluralismul de opinii.
« Ultima Modificare: Decembrie 12, 2017, 08:39:59 p.m. de Rayness »

*

Offline ABECEDAR

  • ****
  • 307
  • ABECEDAR,NewEmpire,PATRICK
    • Vezi Profilul
Re: 100 de Buguri!
« Răspuns #5 : Decembrie 12, 2017, 11:58:22 p.m. »
caci tu ca Admin nu vezi partea jucatorilor.
Citat
Dar tu ca jucător vezi partea admin-ului? :)


Chiar as spune o inteleg foarte bine am fost admin la mu2.starnet.md
 :hi:
« Ultima Modificare: Decembrie 13, 2017, 12:00:16 a.m. de ABECEDAR »

*

Offline Marsely

  • ***
  • 101
  • =
    • Vezi Profilul
Re: 100 de Buguri!
« Răspuns #6 : Decembrie 13, 2017, 12:42:10 a.m. »
Sau creat si alte postări dar nu se fac văzute... unde scrie ABECEDAR  acolo e un răspuns.  E v-o legătură? :gamer3:

Re: 100 de Buguri!
« Răspuns #7 : Decembrie 13, 2017, 12:46:05 a.m. »
Sau creat si alte postări dar nu se fac văzute... unde scrie ABECEDAR  acolo e un răspuns.  E v-o legătură? :gamer3:
Cumatrie :D

Re: 100 de Buguri!
« Răspuns #8 : Decembrie 13, 2017, 03:20:41 a.m. »
da sunt plusuri si minusuri(mai multe) de toate, dar suntem toti egali am dreptate ? si nu uitati ca acum e pvp cu medium seturi +11 cand armele sunt high(ma refer la albatross/viper/daybreak/knight blade) care sunt mai tari in comparatie cu seturile, azi am simtito cred ca toti dupa ce a disparut 90 def start bonus , alta joaca va fi cu aripi/seturi la acelasi nivel

referitor la lag/delay, daca asta e plata pentru server curat fara cheaturi atunci asa si trebuie sa fie in opinia mea

  iar cumatria :shok:

*

Offline 6yXaPuK

  • ***
  • 151
  • 6yXaPuK/u3oJlbga/Paine/WarFighter/Arsenal
    • Vezi Profilul
Re: 100 de Buguri!
« Răspuns #9 : Decembrie 13, 2017, 03:51:27 p.m. »
''referitor la lag/delay, daca asta e plata pentru server curat fara cheaturi atunci asa si trebuie sa fie in opinia mea''

Total de acord